Bonie elewacyjne kiedyś
Choć bonie elewacyjne kojarzone są najczęściej z bogato zdobionymi murami budowli (od starożytnego Rzymu począwszy poprzez średniowiecze aż do ich bujnego renesansowego rozwoju), to w ostatnich latach powróciły jako bardzo popularny element ozdobny elewacji w nowoczesnym budownictwie. Pierwotnie boniowanie oznaczało ozdobną obróbkę brzegów kamieni, z których wznoszono ściany budynków. Pozwalało to na podkreślenie ułożenia bloków kamiennych, ich równy rozkład i symetryczną budowę kwadratowych tudzież prostokątnych brył budulca. Innymi słowy bonia to wyeksponowana przerwa pomiędzy poszczególnymi bryłami kamienia w ścianie.
Bonie elewacyjne dzisiaj
- Współczesna bonia to materiał prefabrykowany w postaci płaskiej płyty o ozdobnych brzegach, gotowy do montażu na narożach bądź elewacjach domów.
- Istnieje kilka sposobów na boniowanie elewacyjne:
- * instalacja boni narożnych o jednakowych długościach (na styk lub w jednakowych przerwach pomiędzy boniami),
- * naprzemienne składanie boni narożnych o różnych długościach (j.w. na styk tudzież w odstępach),
- * układanie boni płaskich na ścianach (tzw. pasy boniowe), ewentualnie boniowanie wykonywane wokół otworów okiennych czy drzwi.
- Dzisiejsza bonia ze względu na prosty montaż oraz stosunkowo szybką i efektowną przemianę wizualną elewacji jest bardzo wdzięcznym materiałem ozdobnym. Doskonale współgra zarówno z klasycznym jak i nowoczesnym budownictwem, wspaniale podkreśla inne sztukaterie elewacyjne zastosowane na tej samej fasadzie.
KLIKNIJ W WYBRANY WZÓR ABY OBEJRZEĆ JEGO WIZUALIZACJĘ