bonie elewacyjne

Bonie elewacyjne kiedyś

Choć bonie elewacyjne kojarzone są najczęściej z bogato zdobionymi murami budowli (od starożytnego Rzymu począwszy poprzez średniowiecze aż do ich bujnego renesansowego rozwoju), to w ostatnich latach powróciły jako bardzo popularny element ozdobny elewacji w nowoczesnym budownictwie. Pierwotnie boniowanie oznaczało ozdobną obróbkę brzegów kamieni, z których wznoszono ściany budynków. Pozwalało to na podkreślenie ułożenia bloków kamiennych, ich równy rozkład i symetryczną budowę kwadratowych tudzież prostokątnych brył budulca. Innymi słowy bonia to wyeksponowana przerwa pomiędzy poszczególnymi bryłami kamienia w ścianie.

Bonie elewacyjne dzisiaj

  1. Współczesna bonia to materiał prefabrykowany w postaci płaskiej płyty o ozdobnych brzegach, gotowy do montażu na narożach bądź elewacjach domów.
  2. Istnieje kilka sposobów na boniowanie elewacyjne:
  3. * instalacja boni narożnych o jednakowych długościach (na styk lub w jednakowych przerwach pomiędzy boniami),
  4. * naprzemienne składanie boni narożnych o różnych długościach (j.w. na styk tudzież w odstępach),
  5. * układanie boni płaskich na ścianach (tzw. pasy boniowe), ewentualnie boniowanie wykonywane wokół otworów okiennych czy drzwi.
  6. Dzisiejsza bonia ze względu na prosty montaż oraz stosunkowo szybką i efektowną przemianę wizualną elewacji jest bardzo wdzięcznym materiałem ozdobnym. Doskonale współgra zarówno z klasycznym jak i nowoczesnym budownictwem, wspaniale podkreśla inne sztukaterie elewacyjne zastosowane na tej samej fasadzie.


Trwałe boniowanie – sposób na wyjątkową dekorację fasad

To prawda, że ten tym ozdób elewacyjnych od lat charakteryzuje niesłabnąca popularność. I mimo że wiele osób na początku nie zna określenia bonie, to po analizie kilku przykładowych projektów lub po krótkim opisie w/w detalu przypomina sobie, że widziało je przynajmniej kilka razy w życiu. Są to detale, które w wyjątkowy sposób zdobią elewacje domów, przyciągając wzrok i dodając budynkom charakteru. Warto przy tym wspomnieć, że nasze bonie styropianowe wyróżnia wysoka odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, dzięki czemu cieszą oko przez długie lata. Za sprawą dużego doświadczenia w produkcji boni elewacyjnych, oferujemy wykonanie niepowtarzalnych dekoracji, które cechuje trwałość oraz wysoka precyzja wykonania. Możliwość stworzenia wyjątkowych wzorów, rozmieszczenia ich w różnych konfiguracjach na ścianie sprawia z kolei, że ten typ ozdób elewacyjnych doskonale współgra z budynkami w różnych stylach architektonicznych.

W jaki sposób powstają bonie elewacyjne?

Czytaj więcej …Niesłabnąca od lat popularność boni sprawiła, że powstały różne sposoby ich wykonywania. Warto jednak pamiętać o tym, że nieprawidłowe ich ułożenie może negatywnie wpłynąć na elewację budynku, a przede wszystkim na jego ocieplenie. Jednym ze sposobów ich wykonania jest wycinanie niezbyt głębokich rowków w ociepleniu wykonanym ze styropianu lub wełny mineralnej. W przypadku wełny ten proces przebiega w bardziej skomplikowany sposób, a żłobienia mogą okazać się nierówne. Wybierając taką metodę, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który nie naruszy warstwy ocieplenia. W przypadku takich dekoracji jak bonie, listwy PCV również mogą być niezwykle przydatne. Wówczas po wycięciu żłobień w warstwie ociepleniowej budynku umieszczane są specjalne listwy, które pomagają uzyskać pożądany kształt. Dzięki nim możliwe jest tworzenie bardziej skomplikowanych trójwymiarowych wzorów. Warto również wspomnieć, że listwy pozwalają na łatwe kontrolowanie odstępów między wykonanymi w styropianie lub wełnie rowkami. Czasochłonność wymienionych wcześniej sposobów, a także ich inwazyjność sprawiły, że coraz więcej osób korzysta z gotowych boni styropianowych, które nie wymagają wykonywania dodatkowych żłobień. Gotowe bonie wklejane są na elewację z położeniem szczególnej uwagi na równomierne odstępy. Następnie można je pomalować na wybrany kolor – w przypadku nowoczesnych budynków coraz większym uznaniem cieszą się bonie w kontrastowych kolorach, które świetnie uzupełniają wygląd elewacji.

Bonie elewacyjne zewnętrzne – gdzie warto je umieścić?

W przeszłości bonia elewacyjna zdobiła przede wszystkim narażone fragmenty budynków. Mimo to wraz z biegiem lat zaczęto doceniać ich duży potencjał, umieszczając je również na filarach, łukach lub przy oknach. Ich przemyślane ułożenie sprawiało, że budynki zaczęła cechować staranność wykonania i elegancja. Z tego też powodu boniowanie okienne lub narożne można często spotkać przy pałacach czy willach. Dla bogatszych mieszkańców domy ozdobione tego rodzaju detalami stanowiły wizytówkę, która świadczyła o dobrym guście i stylu właścicieli. Większa dostępność sprawiła, że coraz częściej zdobią fasady domów zarówno tych wykonanych w stylu nowoczesnym, jak i nawiązujących do budowli sprzed lat. Warto przy tym wspomnieć, że charakter jaki mogą nadać budynkowi bonie, w dużej mierze zależy od ich rozmieszczenia, wzorów oraz sposobu malowania. Umiejętność ciekawego doboru kolorów sprawia, że budynek zyskuje niepowtarzalny charakter i wyróżnia się spośród innych domów. W przypadku nowoczesnych projektów polecamy przede wszystkim bonie narożne oraz te, które można z powodzeniem umieścić na filarach. Kiedy chcemy przyozdobić budynki liczące nieco więcej lat, godnym uwagi pomysłem będą bonie okienne. Tego typu elementy bardzo dobrze zastępują dawne okiennice, a dzięki wykorzystaniu jasnych odcieni mogą optycznie powiększyć okna. 

O czym warto pamiętać wybierając bonie?

Staranność wykonania oraz najwyższa jakość materiałów użytych w produkcji sztukaterii elewacyjnych są gwarantem dobrej jakości naszych produktów. Dzięki temu zdobienia będą odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i na dłużej zachowają swój piękny wygląd. Dlatego też oferowane przez nas bonie powstają z odpornego na wilgoć i mrozy powlekanego styropianu, który nie ulega odkształceniom ani  erozji na skutek działania szkodliwych warunków atmosferycznych. Odpowiednia powłoka utwardzająca chroniąca przed uszkodzeniami, oraz właściwe farby użyte do malowania sprawiają, że bonie będą wyjątkową inwestycją, która mimo upływu lat nie traci swojego charakteru. Dobrze również pamiętać o tym, że wbrew pozorom bonie nie muszą być symetryczne. Równoległe ułożenia fasadowych zdobień polecane są przede wszystkim w przypadku starszych dworków lub pałaców. Nowoczesne konstrukcje coraz częściej zaskakują nieszablonowymi rozwiązaniami, co sprawia, że projektanci chętnie wykorzystują w/w detale do tworzenia niespotykanych nigdzie indziej wzorów. Tego typu pomysły dotyczą także malowania – kontrastowe zestawienia odcieni pomagają wyróżnić budynek, a stonowane kolory dodają minimalizmu i często są utożsamianie z ponadczasową klasyką. 

KLIKNIJ W WYBRANY WZÓR ABY OBEJRZEĆ JEGO WIZUALIZACJĘ