bonie elewacyjne

Bonie elewacyjne kiedyś

Choć bonie elewacyjne kojarzone są najczęściej z bogato zdobionymi murami budowli (od starożytnego Rzymu począwszy poprzez średniowiecze aż do ich bujnego renesansowego rozwoju), to w ostatnich latach powróciły jako bardzo popularny element ozdobny elewacji w nowoczesnym budownictwie. Pierwotnie boniowanie oznaczało ozdobną obróbkę brzegów kamieni, z których wznoszono ściany budynków. Pozwalało to na podkreślenie ułożenia bloków kamiennych, ich równy rozkład i symetryczną budowę kwadratowych tudzież prostokątnych brył budulca. Innymi słowy bonia to wyeksponowana przerwa pomiędzy poszczególnymi bryłami kamienia w ścianie.

Bonie elewacyjne dzisiaj

  1. Współczesna bonia to materiał prefabrykowany w postaci płaskiej płyty o ozdobnych brzegach, gotowy do montażu na narożach bądź elewacjach domów.
  2. Istnieje kilka sposobów na boniowanie elewacyjne:
  3. * instalacja boni narożnych o jednakowych długościach (na styk lub w jednakowych przerwach pomiędzy boniami),
  4. * naprzemienne składanie boni narożnych o różnych długościach (j.w. na styk tudzież w odstępach),
  5. * układanie boni płaskich na ścianach (tzw. pasy boniowe), ewentualnie boniowanie wykonywane wokół otworów okiennych czy drzwi.
  6. Dzisiejsza bonia ze względu na prosty montaż oraz stosunkowo szybką i efektowną przemianę wizualną elewacji jest bardzo wdzięcznym materiałem ozdobnym. Doskonale współgra zarówno z klasycznym jak i nowoczesnym budownictwem, wspaniale podkreśla inne sztukaterie elewacyjne zastosowane na tej samej fasadzie.


Trwałe bonie elewacyjne – sposób na wyjątkową dekorację fasad

To prawda, że bonie elewacyjne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. I mimo że wiele osób na początku nie zna określenia bonie, to po zapoznaniu się z kilkoma przykładowymi projektami lub po krótkim opisie w/w detalu przypomina sobie, że widziało je przynajmniej kilka razy w życiu. Okazuje się bowiem, że w wyjątkowy sposób zdobią elewacje domów, przyciągając wzrok i dodając budynkom charakteru. Warto przy tym wspomnieć, że bonie styropianowe zewnętrzne wyróżniają się odpornością na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, dzięki czemu cieszą oko przez długie lata. Za sprawą dużego doświadczenia w produkcji boni elewacyjnych, oferujemy wykonanie niepowtarzalnych dekoracji, które cechują się trwałością oraz precyzją. Uznaniem cieszą się między innymi bonie styropianowe narożne i proste, które podkreślają najważniejsze elementy budynku. Możliwość stworzenia wyjątkowych wzorów i pomalowania ich na dowolny kolor sprawia z kolei, że bonie idealnie wpasowują się w gust domowników oraz pięknie komponują się z domami w różnym stylu.

W jaki sposób powstają bonie elewacyjne?

Czytaj więcej … Jako że bonie elewacyjne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, powstały różne sposoby ich wykonywania. Warto jednak pamiętać o tym, że nieprawidłowe ułożenie boni może negatywnie wpłynąć na elewację budynku, a przede wszystkim na jego ocieplenie. Jednym ze sposobów ich wykonania jest wycinanie niezbyt głębokich rowków w ociepleniu wykonanym ze styropianu lub wełny mineralnej. W przypadku wełny ten proces przebiega w bardziej skomplikowany sposób, a żłobienia mogą okazać się nierówne. Decydując się na taką metodę, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który nie naruszy warstwy ocieplenia. W przypadku takich dekoracji jak bonie listwy PCV również mogą stać się niezwykle przydatne. Wówczas po wycięciu żłobień w warstwie ociepleniowe budynku umieszcza się specjalne listwy, które pomagają uzyskać pożądany kształt. Dzięki nim możliwe okazuje się tworzenie bardziej skomplikowanych trójwymiarowych wzorów. Warto również wspomnieć, że listwy pozwalają na łatwe kontrolowanie odstępów między wykonanymi w styropianie lub wełnie rowkami, co przekłada się na prawidłowe proporcje zdobień. Czasochłonność wymienionych wcześniej sposobów, a także ich inwazyjności sprawiły, że coraz więcej osób decyduje się na gotowe bonie styropianowe, które nie wymagają wykonywania dodatkowych żłobień. Przygotowane bonie zewnętrzne umieszcza się na elewacji, zwracając przy tym uwagę na równe odległości. Następnie można je pomalować na dowolny odcień – w przypadku nowoczesnych budynków coraz większym uznaniem cieszą się bonie w kontrastowych kolorach, które świetnie uzupełniają wygląd fasad.

Bonie elewacyjne zewnętrzne – gdzie warto je umieścić?

W przeszłości bonie elewacyjne zewnętrzne zdobiły przede wszystkim narażone fragmenty budynków. Mimo to wraz z biegiem lat zaczęto doceniać ich duży potencjał, umieszczając bonie również na filarach, łukach lub przy oknach. Ich przemyślane ułożenie sprawiało, że budynki wydawały się starannie zaprojektowane i drogie. Z tego też powodu bonie okienne lub narożne można często spotkać przy pałacach czy willach. Dla bogatszych mieszkańców domy ozdobione boniami stanowiły wizytówkę, która świadczyła o dobrym guście i stylu. Obecnie bonie styropianowe nie należą do zbyt dużych wydatków. Ich większa dostępność sprawiła, że coraz częściej zdobią fasady domów zarówno tych wykonanych w stylu nowoczesnym, jak i nawiązujących do minionych lat. Warto przy tym wspomnieć, że charakter, jaki mogą nadać budynkowi bonie, w dużej mierze zależy od ich rozmieszczenia, wzorów oraz odcieni. W przypadku nowoczesnych projektów polecamy przede wszystkim bonie narożne oraz te, które można z powodzeniem umieścić na filarach. Bardzo dobrze sprawdzająca się również kontrastowe odcienie tego typu ozdób. Umiejętność ciekawego doboru kolorów sprawia, że budynek zyskuje niepowtarzalny charakter i wyróżnia się spośród innych domów. Kiedy chcemy przyozdobić budynki liczące nieco więcej lat, godnym uwagi pomysłem będą bonie okienne. Tego typu elementy bardzo dobrze zastępują dawne okiennice, a dzięki wykorzystaniu jasnych odcieni mogą optycznie powiększyć okna. Warto również pamiętać o tym, że dobrze dobrane bonie okienne pozwalają na zrezygnowanie z zewnętrznych parapetów i tym samym ułatwiają utrzymanie budynku w czystości.

O czym warto pamiętać, decydując się na bonie elewacyjne?

Jeśli chodzi o staranne wykonanie takich elementów jak bonie elewacyjne producent powinien zapewnić wysoką jakość użytych materiałów. Dzięki temu zdobienia będą odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i na dłużej zachowają swój piękny wygląd. Dlatego też oferowane przez nas bonie powstają z odpornego na wilgoć i mrozy powlekanego styropianu, który nie odkształca się ani nie niszczeje po zaledwie kilku latach. Warto przy tym wspomnieć, że podczas wykonywania elementów ozdobnych zwracamy dużą uwagę na sposób ich mocowania. Odpowiednia ochrona przed uszkodzeniami i właściwa przyczepność sprawiają, że bonie okazują się wyjątkową inwestycją, która mimo upływu lat nie traci swojego charakteru. Dobrze również pamiętać o tym, że wbrew pozorom bonie nie muszą być symetryczne. Równoległe ułożenia fasadowych zdobień poleca się przede wszystkim w przypadku starszych dworków lub pałaców. Nowoczesne konstrukcje coraz częściej zaskakują nieszablonowymi rozwiązaniami, co sprawia, że projektanci chętnie wykorzystują bonie do tworzenia niespotykanych nigdzie indziej wzorów. Tego typu pomysły dotyczą także malowania – kontrastowe zestawienia odcieni pomagają wyróżnić budynek, a stonowane kolory dodają minimalizmu i często są utożsamianie z ponadczasową klasyką. Ciekawym sposobem na ozdobienie elewacji okazują się również bonie, które powstają jako imitacja kamiennych płyt. Pomagają w tym przede wszystkim równoległe żłobienia, które wyjątkowo dobrze prezentują się między innymi na filarach. Mimo to będą równie interesującą ozdobą części narożnych budynku.

KLIKNIJ W WYBRANY WZÓR ABY OBEJRZEĆ JEGO WIZUALIZACJĘ


Skontaktuj się z nami
Wyrażam zgodę na kontakt i zezwalam na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.